پارچه مبلی

ازآنجایی‌که مبلمان روکش شده شما در اتاق‌های مختلف استفاده می‌شود و اهداف متعددی را برآورده می‌کند، مهم است که نوع مناسب پارچه مبلی را انتخاب کنید. این کار کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که مبلمان شما در طول زمان به بهترین شکل ممکن دوام و زیبایی خود را حفظ میکنند.

انواع پارچه مبلی موجود در بازار

پارچه‌های مبلی تنوع و مدل های زیادی دارد و به همین دلیل نمی‌توان همه آن‌ها را نام ببریم ولی به‌طورکلی ازلحاظ جنس در 3 دسته  قرار می‌گیرند:

 • پارچه مبلی طبیعی (پنبه‌ای، نخی، پشمی، کتان، ابریشم و…)
 • پارچه مبلی مصنوعی (نایلون، پلی‌استر و ویسکوز و…)
 • پارچه مبلی ترکیبی
پارچه مبلی
پارچه مبلی

پارچه‌ مبلی طبیعی

این پارچه‌های روکش شامل کتان، پنبه، پشم، ابریشم و چرم است. درحالی‌که کتانی و ابریشم هر دو بسیار مجلل هستند، باید به‌صورت حرفه‌ای تمیز شوند و نباید در مناطق پرتردد یا خانه‌هایی با کودکان خردسال استفاده شوند. بااین‌حال، پنبه و پشم هر دو به‌طور طبیعی در برابر لکه، محو شدن و چروک شدن مقاوم هستند.

 آن‌ها اغلب با الیاف مصنوعی ترکیب می‌شوند تا تمیز کردن آن‌ها را آسان‌تر کند. با مراقبت مناسب، مبلمان چرمی می‌تواند فوق‌العاده راحت و بادوام باشد. می‌توان آن را با یک دستمال مرطوب یا نرم‌کننده چرم و صابون زین تمیز کرد.

پارچه مبلی

پارچه مبلی مصنوعی

در طول سال‌ها، بسیاری از پارچه‌های مصنوعی برای تقلید از پارچه‌های طبیعی ساخته‌شده‌اند. این‌ها مدل ها عبارت‌اند از استات، آکریلیک، نایلون، پلی‌استر، الفین و ابریشم مصنوعی. باوجوداینکه الیاف مصنوعی بد ساخته‌شده تمایل به چروک شدن یا چروک شدن دارند، گزینه‌های باکیفیتی نیز وجود دارند که تقریباً شبیه به همتایان طبیعی خود هستند اما در برابر سایش، چروک شدن و محو شدن نیز مقاوم‌تر هستند. به‌خودی‌خود، استات (جایگزین خوبی برای ابریشم) برای مبلمانی که استفاده روزمره را می‌بینند انتخاب خوبی نیست، درحالی‌که الفین گزینه بسیار بادوامی است.

هنگامی‌که اثاثه یا لوازم داخلی مبلمان خود را انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که چگونه از قطعات استفاده می‌شود. پارچه برای اتاق ناهارخوری یا فضای باز باید به‌طور قابل‌توجهی دوام بیشتری نسبت به پارچه‌هایی که در یک اتاق نشیمن رسمی یا فضای اداری مخصوص بزرگ‌سالان استفاده می‌شود، باشد

پارچه مبلی
پارچه مبلی

چگونه پارچه مبلی را انتخاب کنیم؟

اولین چیزی که هنگام فکر کردن به خرید پارچه مبلی به ذهن می‌رسد این است که چه رنگی را انتخاب کنید. این معمولاً بزرگ‌ترین عامل در انتخاب پارچه است؛ اما درحالی‌که رنگ مهم است، عوامل دیگر نیز به همان اندازه مهم هستند.

دوام

اهمیت دوام پارچه بسته به مبلمانی که در کدام اتاق استفاده می‌شود و جنبه‌های شخصی خانواده، مانند اینکه کودکان و حیوانات خانگی در خانه زندگی می‌کنند، متفاوت است. انتخاب پارچه شما باید این مسائل را منعکس کند.

چند نکته برای انتخاب پارچه مبلی مناسب

 • الگوهای بافته‌شده بیشتر از نمونه‌های چاپ‌شده ماندگاری دارند، مانند تعداد نخ‌های بیشتر و بافت های تنگ. تعداد نخ‌ها به تعداد نخ‌ها در هر اینچ مربع پارچه اشاره دارد و پارچه متراکم‌تر دوام بیشتری دارد.
 • پارچه‌ای را بر اساس اینکه چه کسی از مبل شما استفاده می‌کند انتخاب کنید. اگر حیوانات خانگی شما مبل شمارا با شما به اشتراک می‌گذارند، پارچه یا چرم میکرو فایبر را در نظر بگیرید زیرا می‌توانند در برابر سایش و پارگی اضافی مقاومت کنند.
 • اگر مبل یا صندلی شما قابل‌استفاده روزانه باشد، دوام پارچه مهم است.

سبک

پارچه‌ای را انتخاب کنید که هم مکمل مبلمان و هم دکوراسیون داخلی خانه شما باشد. انتخاب پارچه شما باید با سبک و شخصیت قطعه‌ای که پوشش می‌دهد هماهنگ باشد. به‌عنوان‌مثال، یکپارچه سنتی یک انتخاب مناسب برای یک قاب به سبک سنتی است. گفته می‌شود اگر حس ماجراجویی از سبک و دانشی برای ادغام دو سبک به‌ظاهر متفاوت دارید، آن را دنبال کنید. این رویکرد به فضای شما اصالت می‌بخشد. این مثال در اتاقی که معاصر است، با صندلی بال پشتی به‌خودی‌خود به بهترین شکل اتاق را زیبا می‌کند.

برخی از پارچه‌ها غیررسمی به نظر می‌رسند، درحالی‌که برخی دیگر رسمی‌تر به نظر می‌رسند. پارچه‌ای را انتخاب کنید که بازتاب سبک شما و حال و هوای دکور آن اتاق باشد.

مقیاس الگو را در نظر بگیرید. باید با اندازه مبلمانی که می‌پوشاند و همچنین اندازه اتاق مناسب باشد. یک الگوی بزرگ و پررنگ ممکن است در یک اتاق بزرگ‌تر بهتر عمل کند، درحالی‌که یک الگوی کوچک‌تر ممکن است انتخاب بهتری برای فضای کوچک‌تر باشد.

.

پارچه مبلی
پارچه مبلی

رنگ

رنگ پارچه اغلب اولین انتخابی است که هنگام خرید مبلمان انتخاب می‌کنید و تأثیر بسزایی در دکوراسیون شما دارد، به‌خصوص اگر مبل بزرگی باشد که بر اتاق مسلط باشد.

مطمئن شوید که رنگ انتخابی شما رنگی است که می‌توانید برای مدت طولانی با آن راحت زندگی کنید. به‌عنوان‌مثال، ممکن است بهتر باشد برای اتاق‌های کوچک‌تر از رنگ‌های تند خودداری کنید، به‌خصوص اگر مبل شما بزرگ است.

اگر بچه یا حیوانات خانگی دارید از پارچه‌های بارنگ‌های ظریف خودداری کنید. برای ایجاد حالت مناسب، دمای رنگ را در نظر بگیرید. رنگ‌های گرم و سرد بر روحیه اتاق تأثیر می‌گذارد و این جنبه باید بخشی از تصمیم‌گیری باشد. از رنگ‌های مد روز خودداری کنید، مگر اینکه آن‌ها را دوست داشته باشید. آن‌ها می‌توانند مدت‌ها قبل از اینکه مبل یا صندلی نیاز به بهبودی داشته باشد، قدیمی به نظر برسند

ملاحظات خاص شخصی

قبل از انتخاب اثاثه یا لوازم داخلی مبلمان، عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. این‌ عوامل به محیطی که مبل خود را در آن قرار می‌دهید مربوط می‌شود. آیا اتاق شما زیاد آفتاب می‌گیرد یا رطوبت دارد؟ آیا حیوانات خانگی هستند که مبلمان را با شما به اشتراک بگذارند؟ آیا کسی از آلرژی رنج می‌برد؟

 • مقاومت در برابر محو شدن: اگر در اتاقی قرار گیرد که نور خورشید زیاد باشد یا نزدیک به پنجره قرار گیرد، این عامل مهم است.
 • مقاومت در برابر کپک: اگر در آب‌وهوای مرطوب زندگی می‌کنید به دنبال پارچه‌ای باشید که در برابر کپک مقاوم باشد.
 • آلرژی: پارچه‌هایی مانند میکرو فایبر را برای برخی آلرژی‌ها در نظر بگیرید زیرا بدون پرز است و گردوغبار را جذب نمی‌کند.
 • حیوانات خانگی: اگر حیوان خانگی دارید از پارچه‌های ظریف مانند ابریشم یا هر پارچه با بافت زیاد استفاده نکنید. به‌جای آن روکش‌های مخصوص حیوانات خانگی را انتخاب کنید.
پارچه مبلی

انواع پارچه مبلی با قیمت:

رنگ و پارچه تأثیر زیادی بر مبلمان دارد؛ اما انتخاب دقیق پارچه و رنگ، زیبایی دوچندان در دکوراسیون دارد علی‌الخصوص مبلمان راحتی. انتخاب درست پارچه بر عمر آن افزوده و دیرتر خراب می‌شود و از طرفی تمیز کردن مبل راحت‌تر است

پارچه مبلی

پارچه مبلی استیل به دلیل ساختاری که دارد بیشتر حالتی رسمی و در مکان‌های اداری و یا در منازل برای مراسمت رسمی استفاده می‌شود

در ساخت مبلمان استیل از منبت‌کاری و جزییات بسیاری استفاده می‌شود. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مدل مبلمان می‌توان به نکات زیر اشاره کرد

 • مناسب برای خانه‌های بزرگ به سبک کلاسیک هستند.
 • ابعاد بزرگ‌تر نسبت به مبلم آن‌های دیگر دارد.
 • روکش آن‌ها از پارچه‌های طرح دار و باکیفیت است.
 • از رنگ طلایی برای لوکس شدن مبلمان استیل استفاده می‌شود می‌توان گفت در اکثر موارد.
 • مبل استیل جدید معمولاً دارای تاج است.
 • قیمت مبل کلاسیک ترکیه به نسبت قیمت بالاتری دارد.
 • مبلمان استیل نسبت به مبل راحتی سنگین‌تر است.

پارچه مبلی ریون

پارچه مبلی ریون بسیار متنوع و ساده و بسیار سبک است. قابلیت ارتجاعی و مقاوم در برابر سایش و یکی دیگر از مزایای پارچه مبلی ریون حالت اولیه خود را زود از دست نمی‌دهد. البته ضعف‌های این پارچه می‌توان به لغزنده بودن و نداشتن مقاومت زیاد در برابر رطوبت وچروک شدن است.

پارچه مبلی پورشه

یکی از پارچه‌های محبوب برای مبلمان راحتی همین پارچه مبلی پورشه است، این مدل پارچه دارای کیفیت خوبی است و در دسته پارچه‌های مخملی قرار می‌گیرد. مزایای این نوع پارچه مبلی ضد حساسیت، ضد لک، ضد باکتری و ضد آب می‌باشد و با بیشتر دکوراسیون‌های داخلی همخوانی دارد و پرزهای کوتاهی هم دارد ولی عیب های هم دارد که می‌توان به عدم همخوانی به سبک کلاسیک واحتمال ساییدگی در استفاده طولانی‌مدت است.

پارچه مبلی مخمل

پارچه مبلی مخملی با استحکام ظاهر خاص و بافت لطیف همیشه توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند. تنوع رنگی بسیار بالایی داشته وبرای کوسن نیز انتخاب عالی است، انواع این پارچه می‌توان به پارچه مخمل کبریتی و مخمل نانو اشاره کرد.

پارچه مبلی کتان

پارچه مبلی کتان همانند پارچه نخی از الیاف طبیعی بهره گرفته بافت یکدست و درخشانی دارد؛ با این تفاوت که کار تمیزکاری و شست‌وشو و لکه‌گیری این نوع پارچه دشوار بوده و امکان چروک شدن و سایش آن وجود دارد. همچنین برای خانواده‌هایی که کودک دارند یا از حیوانات خانگی مراقبت می‌کنند این نوع پارچه را پیشنهاد نمی‌کنیم.

پارچه مبلی
پارچه مبلی

پاڕجه مبلی پشمی

پارچه مبلی پشمی طرفداران زیادی دارد باوجوداینکه پارچه جدیدی نیست و مناسب برای مناطق سردسیر است. این پارچه قابلیت انتقال گرما در فصول سرد، بافت لطیف، قابلیت کشش بالا و مقاومت در برابر پارگی و چروک شدن از مزایای پارچه مبلی پشمی است و برای افرادی که کودک خردسال یا حیوان خانگی دارند، است از معایب این نوع پارچه نیز می‌توان به‌دشواری تمیز کردن آن اشاره کرد.

پارچه مبلی نخی یا پنبه ای

این نوع پارچه در برابر سایش مقاومت خوبی دارد که برای مبلم آن‌های پراستفاده گزینه مناسبی می‌باشد؛ اما به خاطر الیاف طبیعی که دارد در اثر تابش مستقیم نور خورشید رنگ خود را ازدست‌داده و کدر می‌شود، وزودتر چروک شده و بو می‌گیرد.

پارچه مبلی ترک

یکی از معروفترین پارچه های مبلی پارچه مبلی ترک است که هم کنون مورد استفاده بسیاری قرار گرفته است. زیبایی، تنوع در طرح و رنگ و همچنین مقاومت نسبتا بالا از ویژگی های بارز این محصول است و دود چندان به محبوبیت آن افزوده است.

این پارچه ها از جهات گوناگونی برتری خود را در بازار نشان داده اند و با اغلب محیط ها و دکوراسیون های خانگی تناسب دارند.

جدیدترین پارچه مبلی استیل

پارچه مبلی استیل به دلیل ساختاری که دارد بیشتر حالتی رسمی و در مکان‌های اداری و یا در منازل برای مراسمت رسمی استفاده می‌شود

در ساخت مبلمان استیل از منبت‌کاری و جزییات بسیاری استفاده می‌شود. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مدل مبلمان می‌توان به نکات زیر اشاره کرد

 • مناسب برای خانه‌های بزرگ به سبک کلاسیک هستند.
 • ابعاد بزرگ‌تر نسبت به مبلم آن‌های دیگر دارد.
 • روکش آن‌ها از پارچه‌های طرح دار و باکیفیت است.
 • از رنگ طلایی برای لوکس شدن مبلمان استیل استفاده می‌شود می‌توان گفت در اکثر موارد.
 • مبل استیل جدید معمولاً دارای تاج است.
 • قیمت مبل کلاسیک ترکیه به نسبت قیمت بالاتری دارد.
 • مبلمان استیل نسبت به مبل راحتی سنگین‌تر است.
پارچه مبلی
پارچه مبلی

بهترین پارچه مبلی ایرانی

پارچه مبلمان یزد در کارخانه‌های نساجی یزد تولید می‌شود؛ و به کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی صادر می‌شود.

پارچه مبلی یزد در مدل‌های مختلف و متنوعی تولید و عرضه می‌شود. طرح‌های محبوب پارچه‌های یزدی شامل موارد زیر است.

 • پارچه مبلی شانل
 • پارچه ساده
 • پارچه گل برجسته
 • پارچه مبلی اسپرت
 • پارچه مبلی تک گل
 • پارچه مبلی ساتن
 • پارچه مبلی آینه‌ای
 • پارچه مبلی گل رز
 • پارچه مبلی طرح دار
 • پارچه مبلی مخمل
 • پارچه مبلی کتان
 • پارچه مبلی نانو

پر فروش ترین رنگ پارچه مبلی

اگر چه رنگ پارچه مبلی تا حدود زیادی ترجیح شخصی است و هیچ گونه معیاری برای انتخاب رنگ پارچه وجود ندارد اما پر استفاده ترین رنگ های پارچه مبلی در پایین آورده شده است.

 • رنگ‌های گرم و خنثی؛ همیشه چشم‌نواز بوده و پرطرفدار
 • رنگ مشکی یا زغالی؛ همیشه مورداستفاده در فضای اداری
 • رنگ قهوه‌ای؛ همیشه روی بورس
 • رنگ سبز آبی کمرنگ؛ رنگ سال‌های اخیر است

پرطرفدارترین رنگ‌های دیگر به ترتیب زیر است

 • رنگ‌های صورتی چرک و روشن
 • مشکی سبز و مشکی خردلی
 • کرم طلایی
 • کرم و سبز آبی
 • کرم و گل‌دار کرم
 • کرم و سبز
 • نسکافه‌ای
 • سرمه‌ای
 • طوسی تیره
 • چرم سبز
 • سرمه‌ای
پارچه مبلی

جدیدترین پارچه مبلی 2021

در زیر چندین پارچه مبلی جدید در سال 2021 آورده آده است که هم اکنون طرفداران زیادی دارند. این پارچه های مبلی متناسب با دکوراسیون های جدید و مدرن ساخته شده اند و برای اغلب سبک های مدرن پاسخگو هستند.

بوکل و شرپا

هر دو Bouclé و Sherpa در حال حاضر لحظات مهمی در دکوراسیون داخلی دارند. این سبک که اغلب در سایه‌های کرم و سفید یافت می‌شود، گرما را به روستیک می‌بخشد. سبک و جفت عالی بارنگ‌های چوبی گرم. فوراً به یک فضا بافت می‌افزاید. پارچه از قیمت بالاتری برخوردار است، اما دوام و ماندگاری سبک آن را شایسته می‌کند.

چرم

مدتی است که چرم به‌عنوان پایه اصلی در دکوراسیون داخلی بوده و دلیل خوبی هم دارد. دوام آن در برابر اشک، ریزش و قرار گرفتن در معرض آفتاب بی‌نظیر است. محیطی که در یک فضا ایجاد می‌کند یکی دیگر از کیفیت‌های منحصربه‌فرد چرم است. ما پیشنهاد می‌کنیم جسارت چرم را بافرش پشمی و سخت‌افزار برنجی متعادل کنید.

الگوهای سنگین

این روند ممکن است کمی بحث‌برانگیز باشد، اما ما در اینجا در Light & Dwell طرفداران زیادی هستیم! راه‌های منحصربه‌فرد زیادی برای استفاده از الگوهای سنگین در خانه شما وجود دارد. بسته به استایل شما می‌تواند آمریکای کلاسیک را به خانه شما بیاورد یا زیبایی‌شناسی حومه شهر انگلیسی را به ارمغان بیاورد.

پارچه مبلی

نتیجه‌گیری

پارچه مبلی انواع مختلفی دارد که شما باید با توجه به سلیقه، سایر وسایل موجود در دکوراسیون اتاق، رنگ موردعلاقه، میزان استفاده و تعداد افرادی که با آن در تماس هستند آن را انتخاب کنید. هرچند همیشه قیمت پارچه مبلی نیز نقش بسیار مهمی در انتخاب آن ایفا خواهد کرد.

فروشگاه فیضی دکوریشن یکی از برجسته ترین فروشگاه های پارچه مبلی در سطح ایران است و هم اکنون سفارش انوع پارچه مبلی و همچنین مشاوره خرید را به مشتریان خود ارائه میدهد. اگر به دنبال خرید پارچه مبکی هستید و دوست دارید که از مشاوره ما بهره ببرید هم اکنون از طریق صفحه تماس با ما، با همکاران ما تماس بگیرید. همچنین از طریق صفحه محصولات میتوانید محصولات ما را ببینید و آن ها را انتخاب کنید.