دسته‌بندی نشده

10 نکته ی مهم جهت خرید پارچه مبلی

10 نکته مهم درخرید پارچه مبلی

پارچه مبل، چند اثر مختلف روی خرید مبل دارد.در ادامه 10 نکته ی مهم جهت خرید پارچه مبلی مورد استفاده در مبلمان را با هم مرور میکنیم. شاید در ابتدا همین سه نکته ی زیر به ذهنتان برسد ولی واقعیت این است که نکات بیشتری وجود دارند که باید رعایت شوند.

  • راحتی و نرمی مبل
  • رنگ و ظاهر مبل
  • دوام مبل

نکات معمولی برای خرید پارچه مبلی مورد استفاده در مبلمان را همه میدانند . ما در این نوشته سعی کردیم نکاتی را مطرح کنیم که در جایی بازگو نمیشوند. پس لطفا تا آخر این نوشته با ما همراه باشید.

1-      جلوه ی پارچه به عنوان مبل

جلوه پارچه مبلی بر روی مبل

این نکته، دقیقا مثل زمانی است که در مورد تن خور یک لباس صحبت میشود. یک پارچه ممکن است زیبا و چشم نواز باشد ولی در کار و روی مبل، به آن زیبایی که تصور میکردیم نباشد… پس باید حتما بتوانیم آن را بشناسیم و درست تصور کنیم. البته ممکن است مبل فروشی ها در کاتالوگ هایشان، نمونه هایی مشابه آنچه شما پسندیده اید داشته باشند.

2-     کاربرد مبل

اینکه چقدر از یک وسیله استفاده کنید، یک نکته ی مهم است چون روی دوام آن اثر دارد.اگر بخواهید پارچه را برای مبل های راحتی استفاده کنید، باید دوام بالایی داشته باشد چون از مبل راحتی زیاد استفاده می شود. ولی به طور مثال ممکن است پارچه برای صندلی های میز غذا خوری باشد. میز و صندلی غذاخوری به نسبت مبلهای راحتی کمتر استفاده می شوند پس میتوانید کمی در انتخاب آنها راحتترباشید و زیاد سخت نگیرید.

3-     رنگ و طرح دکوراسیون محل

این فاکتور یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب پارچه مبلی مناسب است. حتی ممکن است لازم باشد از یک متخصص یا فرد با سلیقه کمک بگیرید. یک وسیله هرچقدر هم زیبا باشد، باید با دکوراسیون اتاق یا سالن شما متناسب باشد. یک مبل سلطنتی در یک اتاق اسپورت نه تنها زیبا نیست، بلکه هم اتاق را زشت میکند هم خودش جلوه ی خاصی ندارد. چند نکته ی دیگر را در ادامه بررسی میکنیم.

  • رنگ پارچه ی مبلی باید با رنگ دیوارها، پرده ها، فرش ها، پارکت ها و سایر المان های موجود در اتاق ست باشد.
  • در انتخاب طرح پارچه هم دقت کنید. اگر دکوراسیون اتاقتان شلوع است، بهتر است مبلتان تک رنگ باشد یا بالعکس. اگر اتاقتان خلوت و مینیمال است، میتوانید یک مبل ساده با کوسن های طرح دار انتخاب کنید. تا به اتاقتان جان بدهد.
  • اگر فضای خانه شما بزرگ است سعی کنید از پارچه های طرح دار( گلدار، راه راه و…) استفاده کنید.
  • به بردن پارچه رو مبلی طرح دار در اتاق های پر رفت و آمد باعث می شود تا لکه ها و کثیفی های مبل ها کمتر به چشم بیایند.

 

4-     دوام پارچه

دوام پارچه مبلی بر روی مبلمان

برخی پارچه ها مثل مازراتی، زود سابیده میشوند و ظاهر زشتی به خود میگیرند. برخی پارچه ها هم ممکن است بعد از مدت کوتاهی از تک و تا بیفتند و حالت کهنه و شلخته ای به خود بگیرند. اگر کیفیت پارچه خوب نباشد، خیلی زود شما را از خرید پشیمان میکند و علاوه بر آن پولتان را هم هدر میدهد.
حتما در هنگام خرید به این نکات توجه کنید.

5-     میزان رطوبت و آفتاب گیر بودن محل

تعجب نکنید… این دو فاکتور هم روی دوام پارچه ی مبل اثر دارند. هم روی رنگ آن هم روی دوام و رنگ سایر اجزای اتاق… اگر آفتاب مستقیما به مبلی بتابد، رنگ آن زود از بین میرود و جنس آن نیز فرسوده میشود. اگر مبلمان شما قرار است جایی در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد، از پارچه های طبیعی مانند پنبه ، کتان اجتناب کنید زیرا با گذشت زمان کم رنگ می شوند
نکته ی بعدی مرطوب بودن آب و هواست. اگر در آب و هوای مرطوب زندگی میکنید،  این را در نظر بگیرید که ممکن است در این آب و هوا، قارچ رشد کند… پس پارچه ای پیدا کنید که در برابر قارچ مقاوم باشد.

6-     حساسیت و آلرژی زایی

بعضی جنس ها پرز ندارند. این میتواند یک امتیاز خوب باشد. اگر خودتان یا اعضای خانواده، حساسیت های خاصی دارید، پارچه ای مانند میکرو فیبر را در نظر بگیرید زیرا عاری از پرز است و گرد و غبار را جذب نمی کند.
حساسیت ها میتوانند پوستی یا تنفسی یا … باشند. ممکن است ذرات گرد و غبار یا ذرات پارچه، در هوا معلق شوند. این ذرات میتوانند باعث ایجاد حساسیت های تنفسی شوند. حساسیت های پوستی هم به همین ترتیب البته احتمال حساسیت های پوستی کمتر است.
برای کسانی که از حساسیت رنج می برند ، پارچه های میکروفیبر و کوسن های ضد حساسیت هیپو درمانی هستند ، زیرا گرد و غبار را جذب نمی کنند. پارچه

7-     حیوانات خانگی

حیوانات خانگی و پارچه مبلی

حیوانات خانگی: اگر حیوانات خانگی دارید از استفاده از پارچه های ظریف مانند ابریشم یا هر پارچه ای با بافت زیاد خودداری کنید. به جای آن اثاث یا لوازم داخلی دوستدار حیوانات خانگی را انتخاب کنید.
حیوانات خانگی هم ممکن است با ترکیب مویشان و پارچه مبل برایتان دردسر ایجاد کنند. هم با پنجه ها و ناخن هایشان به مبلها اسیب بزنند. پس اگر حیوان خانگی دارید حتما به این مسئله توجه کنید.
پارچه های وینیل برای خانه هایی که بچه ها و حیوانات خانگی دارند بسیار مناسب است.

8-     آیا پارچه راحت تمیز میشود؟

این نکته مهم است … بخصوص زمانی که یا فرزند و نوه ی کوچکی داشته باشید یا مهمانان کوچکی به خانه تان رفت و آمد کنند. در هر دو صورت، باید بتوانید مبلهایتان را به سادگی تمیز کنید. از لکه های چربی گرفته تا باقیمانده های میوه و شیرینی، روی مبلها جا میماند و باید بشود آنها را به سادگی تمیز کرد. البته قاعدتا برخی رنگ ها دیرتر چرک میشوند.

9-     جنس و طرح متناسب با اندازه ی مبل!!

یک مبل دو نفره ممکن است نیاز به پارچه ای متفاوت از مبل سه نفره داشته باشد. همانطور که Tamasyn Gambell ، طراح پارچه و همکار سبد طراحی Sofa.com در سال 2018 توضیح می دهد ، “مبل های بزرگتر در پارچه های ساده و بافت دار زیبا به نظر می رسند ، در حالی که مبل های کوچکتر با یک پارچه طرح دار خیره کننده به نظر می رسند.”
شاید فکر کنید ممکن است از مبلهای شلوغ و طرحدار زود خسته بشوید یا کلا تنوع طلب باشید. در این حالت باید مبل شما این امکان را داشته باشد که پارچه اش به سادگی عوض شود.

10- تست و مقاومت پارچه

تست و مقاومت پارچه مبلی

حتی اگر پارچه رویایی خود را پیدا کرده اید که با تمام معیارهای ذکر شده در بالا مطابقت دارد، باز هم بهتر است بتوانید آن را تست کنید. در صورت امکان ، سعی کنید تکه کوچکی از پارچه تهیه کرده و آن را بکشید و مچاله کنید تا ببینید تحت این فشارها، ظاهر و بافت خودش را از دست می دهد یا خیر.
برای افزایش طول عمر مبل ها، جاروبرقی یک بار در ماه ضروری است زیرا گرد و خاک و اصطکاک ناشی از استفاده از مبلمان پارچه را خراب می کند. پارچه های قابل شستشو نیز گزینه ای بسیار مورد توجه هستند.
انتخاب اثاث یا لوازم داخلی مبلمان بسیار فراتر از انتخاب یک رنگ است. با این راهنمای بی عیب و نقص در دست، می توانید نمونه های اثاثه یا لوازم داخلی را جمع آوری کنید که نه تنها با نیازهای شما مطابقت دارد بلکه شخصیت شما را نیز منعکس می کند و وقتی در خانه هستید حالتان را بهتر میکند.

دیدگاهتان را بنویسید