دسته‌بندی نشده

آموزش ساخت و دوخت انواع وسايل با پارچه مبلي

ساخت و دوخت با پارچه مبلی

ما میخواهیم در این آموزش به شما بیاموزیم که چگونه خود در خانه با استفاده از پارچه های مبلی و رومبلی، وسایل خود را تزیین کرده یا برای وسایل خود کاور درست کنید. ما به شما آموزش ساخت و دوخت کاور برای مبلمان با استفاده از پارچه مبلی را می‌دهیم و دیگر نیاز نیست هزینه اضافی متحمل بشوید. دوختن کاور کار دشواری نیست و مهارت خاصی لازم ندارد. با دوختن کاور برای مبلمان خود شما می‌توانید از آن‌ها محافظت کنید.

آموزش دوخت با پارچه مبلی

آموزش دوخت کاور مبل راحتی با پارچه مبلی

در تهیه و دوخت کاور مبل موارد بسیاری مانند مدل، الگو، جنس پارچه و رنگ پارچه مبلی تأثیر داشته و باید به آن توجه ویژه داشت. برخی تمایل به تنوع و به‌کارگیری پارچه‌های خاص برای بهتر شدن دکوراسیون داخلی هستند و برخی نیز خیلی ساده فقط به دنبال ست کردن کاور با مبلمان رادارند؛ بنابراین سلیقه افراد در دوخت کاور نقش مهمی دارد.

آموزش دوخت کاور مبل راحتی با پارچه مبی

قدم اول: تهیه پارچه برای کاور و اندازه گیری

در مرحله اول شما باید پارچه‌ای مناسب کاور مبلمان خود را انتخاب کنید پیشنهاد ما برای مبلمان راحتی پارچه مبلی پورشه است. بعد از انتخاب پارچه مبلی شما باید تمام قسمت‌های مبل‌های خود را به‌صورت دقیق اندازه گیری کرده و یادداشت کنید؛ طول، عرض، ارتفاع، پشتی مبل، نشیمن‌گاه، دسته مبل، قسمت پایینی و غیره.

در نظر داشته باشید که استفاده از پارچه‌های مبلی باکیفیت و مارک‌دار هزینه بالایی را دارد ولی در عوض نتیجه کار شما خیلی بهتر و ماهرانه‌تر به چشم می‌آید

قدم دوم: تبدیل اندازه‌ها به الگوی دوخت

او از هر کاری برای جلوگیری از اشتباه اندازه‌های گرفته‌شده را تبدیل به الگو کنید، الگوهای خود را بر روی کاغذ بکشید بعد آن را بر بروی پارچه بیاورید. اول‌ازهمه الگوهای بزرگ‌تر را بر روی پارچه اندازه بزنیم بعد الگوهای کوچک را. نکته قابل‌توجه دوخت کاور مبل سلطنتی با راحتی باید مدنظر داشت اندازه‌هایی را که روی پارچه می‌زنید چند سانتی‌متر بزرگ‌تر از اندازه واقعی باشد.

دوخت وسایل با پارچه مبلی و رومبلی

قدم سوم: برش الگو و کوک زدن

حالا باید شما الگوهای ساخته‌شده بری پارچه خود را برش داده، همه را به ترتیب مرتب کنید و به ترتیب روی‌هم بگذاری بگذارید و با دقت آن‌ها را با نخ کوک؛ کوک بزنید. بعد از انجام و تمام شدن کوک زدن آن‌ها را روی مبل قرار دهید و اندازه‌ها را چک کنید و قسمت‌هایی را که مشکل دارد را با سنجاق مشخص کنید.

قدم آخر: دوخت کاور مبل

با چرخ‌خیاطی محل کوک‌های مشخص‌شده را باحوصله و آرامی بدوزید. اگر دوست دارید کاور مبلتان زیباتر و آراسته‌تر باشد برای قسمت‌های پائینی از حاشیه استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید برای قسمت‌هایی که دوست دارید و احساس نیاز می‌کنید از زیپ یا دکمه استفاده کنید.

به شما تبریک می‌گوییم؛ شما حالا دارای یک کاور مبلی هستید که خودتان دوخته‌اید و از صرف هزینه‌های اضافی جلوگیری کرده‌اید.

آموزش دوخت رومیزی با پارچه‌های مبلی

آموزش دوخت رومیزی با پارچه‌های مبلی

باکمی خلاقیت شما می‌توانید یکپارچه رومیزی ساده و زیبا بدوزید برای این کار لازم به داشتن الگو و طرح‌های پیچید نیست و در آخر متوجه می‌شوید چقدر کار شما عالی خواهد شد.

 • اول باید ابعاد رومیزی خود را داشته باشید؛ به‌تناسب رنگ پارچه و میز دقت کنید.
 • بهتر است از پارچه‌های ضخیم استفاده کید (2 رنگ یا بیشتر) یا اگر که پارچه‌هایی رادارید و دوست دارید از آن‌ها استفاده کنید بهتر است از یک جنس باشند، مستطیل‌هایی هم‌اندازه برش داده و هر سه‌تکه پارچه برش داده‌شده به شکل مستطیل را کنار هم قرار دهید و آن‌ها را به هم بدوزید.
 • نتیجه کار درست شدن مربع‌هایی متشکل از 3 تکه مستطیل رنگارنگ در کنار یکدیگر می‌شود. (به یاد داشته باشید قبل از قرار دادن طرح کلی، درزهای هرکدام از مربع‌ها را به‌خوبی اتو کنید. برای این کار اتو را روی پارچه نکشید بلکه اتو را بر روی پارچه گذاشته و بردارید مانند پرس کردن)
 • حال مربع‌ها را باسلیقه خود جابجا کرده و کنار هم قرار دهید و به هم بدوزید و درنهایت شکل پایانی خود را می‌توانید به‌تناسب با شکل میز هماهنگ کنید ولی اجباری نیست خیلی‌ها از اشکال هندسی به‌جز مربع و مستطیل استفاده می‌کنند.
 • بار دیگر لازم است خطوط تازه دوخته‌شده را مانند مرحله قبل اتو کنید.
 • رومیزی شما تقریباً شکل اصلی خود را پیداکرده است، حال یکپارچه دیگر برای حاشیه کار دورتادور رومیزی بدوزید. (به‌طور استاندارد حاشیه در نظر گرفته‌شده بدون در نظر گرفتن جای دوخت 5 تا 7 سانتی‌متر است)
 • برای دوام بیشتر و شکیل‌تر شدن کار خود بهتر است پارچه معمولی ساده برای پشت رومیزی و میان آن دو از پشم‌شیشه نازک استفاده کرد و آن را استر کشی کنید.
 • در انتهای کار با استفاده از دست یا چرخ‌خیاطی از دوخت تزئینی و ابتکاری روی فضای کلی رومیزی استفاده کنید این کار جلوه رومیزی شمارا دوچندان خواهد کرد.

 

آموزش دوخت جاجورابی با پارچه مبلی برای نظم دهی

آموزش دوخت جاجورابی با پارچه مبلی

امروزه به دلیل زندگی در آپارتمان‌ها و نداشتن جای کافی برای وسایل؛ افراد از وسایلی استفاده می‌کنند که جای کمتری را اشغال کند. جاجورابی یکی از ابزارهاست که وجود آن در خانه الزامی بوده بو باعث می‌شود شما وسایل خود را در کمترین جا و به بهترین نوع خود قرار بدهید. از جاجورابی می‌توان برای نگهداری کتاب، دستمال‌های آشپزخانه، لباس‌های کوچک، جا کنترلی بر روی مبل و غیره نیز استفاده کرد.

دوخت با پارچه مبلی

وسایل مورد نیاز

 • پارچه مبلی انتخاب طرح و اندازه آن به خود شما بستگی دارد.
 • سه عدد پارچه برای جیب ناگفته نماند اندازه جیب‌ها و تعداد آن‌ها هم به سلیقه و نیاز خود شما بستگی دارد.
 • اتو و چرخ‌خیاطی
 • لایه چسب دار (برای مابین پارچه اصلی و جیب‌ها)
 • نوار رنگی یا پارچه برای دور پارچه اصلی
 • دو عدد پانچ

برای بهتر شدن کار و بهترین استفاده از جاجورابی در مرحله اول نیاز خود و ابعاد فضای قرار گرفتن آن را در نظر بگیرید (طول و عرض). ما اندازه انتخابی برای آموزش را 110 سانتی‌متر برای پارچه اصلی و 43 سانتی‌متر را برای عرض آن در نظر گرفته‌ایم؛ و برای هر جیب طول 30 سانتی‌متر و عرض 43 سا نت را انتخاب کرده‌ایم.

دوخت انواع وسایل با پارچه های مبلی

1.      قرار دادن ورقه چسبی میان دولایه پارچه

برای درست کردن جیب‌های جاجورابی باید آن‌ها را از دو طرف بر روی‌هم تاکرده و مابین آن‌ها لایه چسبی قرار دهید. این کار شما باعث می‌شود جیب‌ها دولایه و ضخامت مناسبی را پیدا کنند و استحکام بیشتری را هم داشته باشد.

2.      دوخت قسمت پایین جیب

بعدازآنکه دولایه جیب را در دوخت جاجورابی پارچه ای با دقت روی‌هم قرار دهید. زیر آن را بدوزید تا فضای داخلی بهتر و محکم‌تر شود.

3.      تا زدن دو طرف جیب

طرفین را به‌صورت آکاردئونی تازده یعنی از سمت راست و چپ جیب‌های دولایه حدود 5 سانتیمتر به سمت داخل تا بزنید تا طول کل مستطیل 33 سا نت بشود. همه این تازدن ها و دولایه کردن‌های جیب‌ها فقط برای استحکام و ماندگاری جیب جاجورابی است.

بعد از تا زدن لایه‌های جیب به داخل با اتو روی خط را پرس کنید. سپس طرفین را سه سانتی‌متر به عقب برگردانید مانند Z تا جیب‌ها حالت آکاردئونی پیدا کنند و دوباره همه خط‌ها را با اتو پرس کنید.

4.      دوخت دو طرف جیب‌ها

حال شما باید از قسمت دو سانتی‌متری مه به‌طرف جلو تازده‌اید به‌صورت مستقیم بدوزید. در هنگام دوخت دقت داشته باشد که در یک خط راست بدون اضافه یا کم شدن، از دو سانتی متری دوخت را انجام دهید تا جاجورابی کج و بدشکل نشود.

5.      مرتب کردن و دوختن پارچه اصلی جاجورابی

دوپارچه اصلی مستطیلی شکل را اتو و صاف کنید و منطبق بر هم قرار دهید بدون هیچ‌گونه کم و کاستی و مابین آن‌ها را با لایه چسبی بچسبانید و به هم بدوزید. با این کار پارچه شما سه لایه شده و استحکام و فرم بهتری به خود می‌گیرد.

6.      دوخت جیب به پارچه اصلی جاجورابی

حال شما باید پارچه اولی را زیر چرخ گذاشته و از پایین با استفاده از خط کش 5 سانتی‌متر را فاصل گذاشته و جیب‌ها منطبق بر خط علامت‌گذاری بگذارید و به دوختن پایین مشغول باشید بعد دو طرف راست و چپ جیب را به پارچه اصلی بدوزید. توجه داشته باشید که بر روی دوخت قبلی قسمت آکاردئون دوباره دوخت جیب را انجام ندهید و از قسمت اضافه آن را دوخت کنید

7.      دوخت جیب‌ها و فاصله گذاری

جیب دوم 5 سانتی‌متر از جیب اول فاصله داشته و مانند جیب اول به پارچه اصلی متصل کنید. مابقی جیب‌ها را هم بافاصله پنج سانتی‌متری از هم دوخته. به همین ترتیب همه جیب‌ها به پارچه اصلی دوخته خواهند شد.

8.      درست کرد نوار برای جاجورابی

سه عدد نوار به‌اندازه عرض جیب‌ها را بیاورید و ببرید و هرکدام را از دو طرف تاکرده و اتو پرس بکشید تا کاملاً صاف و یکدست شود.

9.      دوخت جاجورابی پارچه‌ای و نوار حاشیه آن

نوارهایی را که درست کرده‌اید به پایین جیب‌ها بدوزید. برای اتصال نوارهای جیب پایین را به پارچه اصلی بدوزید و بالا نوار را به جیب متصل کنید

10.  فرم دهی به گوشه‌های پارچه اصلی

با استفاده از یک لیوان استوانه‌ای می‌توان گوشه‌های پارچه اصلی به شکل هلالی شکل داد. لیوان را بروی پارچه اصلی در گوشه‌ها گذاشته و با استفاده از یک ماژیک آن را علامت بزنید بعد گوشه‌های علامت‌دار شده را با قیچی ببرید. شکل نهایی به‌صورت هلالی خود را نشان می‌دهد.

11.  درست کردن نوار برای پارچه جاجورابی

طول و پهنای پارچه اصلی جاجورابی را اندازه گیری کنید و به همان اندازه نواری را برای آن اما ده کنید. لبه‌ها راکمی به داخل تاکرده اتو کنید بعد شروع به دوخت پارچه اصلی به نوار شوید.

به همین سادگی شما صاحب جاجورابی برای خود شده‌اید، با استفاده از همین الگو می‌توان باسلیقه خود طرح و شکل‌های دیگری پیاده کنید و جاجورابی با پارچه مبلی برای خود درست کنید.

آموزش دوخت قلب پارچه‌ای با پارچه مبلی

آموزش دوخت قلب پارچه‌ای با پارچه مبلی

 • پارچه‌هایی از طرح و رنگ‌هایی با اندازه‌های مختلفی که خوددوست دارید همراه مقداری پشم‌شیشه برای پر کردن قلب تهیه فرمایید، سپس الگوی قلب را در اندازه و ابعاد دلخواه روی مقوا کشیده و برش بزنید.
 • در این مرحله پارچه را دولایه نموده و الگوی قلب را روی آن بکشید.
 • روی خطوط قلب را با کوک ساده بدوزید؛ فقط قسمتی کوچکی را برای پر کردن قلب باز بگزارید.
 • داخل قلب پارچه‌ای را با پشم‌شیشه یا پنبه به‌طور یکنواخت پرکنید سپس قسمت شکاف را کوک بزنید.
 • حال با استفاده از قیچی به هر شکلی که دوست دارید یا با قیچی زیگزاک به فاصله یک سانتی از دوخت اطراف قلب را برش بزنید.
 • به تعداد دلخواه قلب پارچه‌ای فانتزی اما ده و تهیه نمایید و با ایده‌های خلاقانه در کنار هم قرار دهید؛ و وسایل منزل، درب اتاق و قاب عکس و غیره خود را با آن تزیین کنید.

ساخت کوسن مبل با پارچه مبلی تا حد زیادی شبیه به دوخت قلب با پارچه است، پس می‌توان آن را در ابعاد بزرگ تهیه و به‌عنوان کوسن مبل استفاده نمود.

کلام آخر:

دوخت انواع وسایل با پارچه های مبلی

به‌راحتی و با صرف کمترین هزینه‌ها شما می‌توانید به یک دکوراسیون ایده آل و دلخواه برسید فقط مستلزم داشتن کمی خلاقیت است. امیدواریم مشاهده این آموزش‌ها مورداستفاده شما قرارگرفته باشد و توانسته باشیم شمارا راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید