پارچه مبلی

لک های روی پارچه مبل را چگونه از بین ببریم + 3 روش تضمینی

لکه های روی پارچه مبل

امروزه مبلمان بخشی از زندگی ما شده است، بنابراین بیشتر روز را یا روی آن می نشینیم و کاری انجام می دهیم یا کمی استراحت می کنیم. غذا خوردن روی کاناپه نیز یکی از تفریحات ما محسوب می شود و احتمالاً بدمان نمی آید که غذای خود را در جای دیگری بخوریم. حال به این مطلب نیز باید توجه کرد که قبل از اینکه به فکر مبلمان باشیم در خرید پارچه مبلی باید به تمامی نکات آن دقت کنیم.

اما این عادت می تواند مبل را کثیف و لکه دار کند. مهم نیست چقدر دنبال می کنید، نمی توانید بگویید کمی غذا روی مبل پخش کرده اید و لکه از بین می رود. در ادامه این مقاله در مورد روش های مختلف از بین بردن لک های روی پارچه مبل صحبت خواهیم کرد تا نگران لکه مبل نباشید.
لکه روی مبل باید در اسرع وقت پاک شود. اگر بگذارید زمان بگذرد، بعداً برای تمیز کردن آن با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد و نمی توانید علائم آلودگی را از بین ببرید. غذاها و مواد مختلف می توانند باعث ایجاد لکه های مختلف بر روی مبل و روش های مختلف تمیز کردن شوند. در ادامه به برخی از ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

پاک کردن لکه بستنی از روی مبل

پاک کردن لکه بستنی از روی مبل

پاک کردن لکه بستنی واقعا سخت است و برای از بین بردن کامل آن باید چندین مرحله را طی کنید.
ابتدا باید با قاشق تمیز تمام بستنی های روی مبل را تا جایی که می توانید جمع کنید. سپس باید با استفاده از این پارچه محل را به خوبی تمیز کنید. به لطف این دو عملکرد، تمام بستنی ها از روی مبل محو می شوند. حالا نوبت پاک کردن لکه است. 2 فنجان آب سرد را در یک کاسه بریزید و یک قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی به آن اضافه کنید سپس پارچه ای را در آن آغشته کنید و سعی کنید لکه مورد نظر را پاک کنید. همینطور ادامه دهید و لکه مبل را دوباره با یک پارچه خشک پاک کنید. در این مرحله، لکه باید از روی مبل شما پاک شود. در غیر این صورت باید از لکه برها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:   بهترین فروشگاه پارچه مبلی در ایران

پاک کردن لکه جوهر

پاک کردن لکه جوهر

شاید درست نباشد که بگوییم نیمی از افرادی که می خواهند بدانند چگونه لکه مبل را پاک کنند، برای از بین بردن لکه جوهر هستند. برای از بین بردن این لکه باید پارچه مبل را خیس کنید، سپس نمک بپاشید و با یک پنبه تمیز آن را تمیز کنید. باید این کار را ادامه دهید. مطمئن شوید که لکه جوهر به راحتی پاک نمی شود، بنابراین می توانید از آب و پودر دست نیز استفاده کنید.
پاک کردن لکه چربی از روی مبل

پاک کردن لکه چربی از روی مبل

لکه های چربی مبل چرمی را فقط با یک پارچه مرطوب می توانید پاک کنید. اما اگر روی مبلمان دیگری بود، کاغذ خشکی روی لکه بگذارید و با اتوی داغ فشار دهید تا لکه از بین برود. مطمئن شوید که اتو مستقیماً با مبل تماس نداشته باشد.
پاک کردن لکه خون از روی مبل

پاک کردن لکه خون از روی مبل

روش زیر بهترین راه برای از بین بردن لکه خون از مبل است. ابتدا مقداری نشاسته را در آب حل کرده و هم بزنید تا غلیظ شود. لکه خونی را با این رنگ بپوشانید و بگذارید خشک شود سپس آن را از روی مبل بردارید. همانطور که به روند پاک کردن لکه مبل ادامه می دهید، لکه را با یک برس نرم پاک کنید.

انواع روش های ازبین بردن لک های روی پارچه مبل

  • رفع لکه آب: برای استفاده از این روش به یک سشوار و یک پارچه جاذب آب نیاز دارید. یک حوله را خیس کنید و روی مبل پهن کنید و بلافاصله با سشوار خشک کنید.
  • از نمک و الکل استفاده کنید: مقداری الکل را با مقداری نمک مخلوط کنید، آن را روی مبل بپاشید. سپس از یک دستمال کاغذی برای مالش لکه استفاده کنید. سپس با یک حوله مرطوب نمک و الکل را پاک کنید و سپس با سشوار خشک کنید.
  • صابون مایع: مقداری صابون مایع را با آب گرم مخلوط کرده و روی لکه بمالید. سپس آن را با یک حوله مرطوب پاک کنید، آن را با سشوار خشک کنید.
  • محلول سرکه: کمی سرکه سفید را با آب مخلوط کنید، روی لکه اسپری کنید. مانند مرحله قبل با حوله مرطوب بشویید. در نهایت آن را خشک کنید.
  • از بین بردن لکه مبل با بخارشوی: انواع لکه ها را می توان با بخارشوی پاک کرد. این دستگاه در نظافت مبل بسیار موثر است. به همین دلیل مقاله ای مفصل در مورد نحوه تمیز کردن مبل با بخارشوی و نحوه شستشوی مبل با بخارشوی نوشتیم.
بیشتر بخوانید:   راحترین راه برای تعویض پارچه مبلی چیست؟ (قیمت تعویض پارچه مبلی)

سخن پایانی 

در این مقاله سعی کرده ایم روش های مختلفی برای از بین بردن لکه از روی دیوار برای متریال های مختلف به شما بگوییم تا در نظافت مبلمان دچار مشکل نشوید. نگهداری از مبلمان برای افزایش عمر آن بسیار مهم است، پس مراقب مبلمان خود باشید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید